V Jeseníku a Rýmařově pokračoval Oderský pohár 2013

Závody v Jeseníku a Rýmařově se letošní OP přiblížil ke svému konci, když ještě zbývá poslední závod v Krnově. Na příští rok je již domluveno několik pořadatelů navíc, takže to vypadá, že by další ročník mohl být „bohatší“ co se týče počtu závodů.

Jako nebe a dudy se od sebe lišily sobotní závod v Jeseníku a nedělní v Rýmařově. Tradiční jesenický závod byl na suché, rychlé a tvrdé trati, nový rýmařovský na blátivé, nicméně pěkně technické a rozmanité trati. Potěšitelná je účast na obou závodech, když se na startu sešlo okolo 70 závodníků. V Rýmařově pak 15 žáků a dalších 10 dětí v náboru, kteří jsou ale také zařazeni do žákovského pořadí. Ačkoli z nich budou nejspíš lyžaři, třeba…?

Závod na 20 minut ovládl oba dny Vojtěch Kmínek před Jakubem Roháčkem z ACS DRAK Vrbno. V sobotu je doplnil na bednu Kuba Říman z Jiří Teamu Ostrava a v neděli Jakub Šíbl taktéž z ACS DRAK Vrbno. Dámskou kategorii v sobotu vyhrála Denisa Knápková z Superior Riders a v neděli Nela Haĺáková z ACS DRAK Vrbno.

Závod na 30 minut, kde startují společně kategorie kadetů, M50 a žen, od juniorek až po ženy masters, v Jeseníku vyhrál Jakub Wagner z Mapei Kaňkovský. V neděli překvapivě nalezl přemožitele v Jakubovi Otrubovi z BT Kola Kaňkovský. Kadeti jsou letos silní a tak obsadili po oba dny první tři místa. V Jeseníku doplnil stupně Jan Cink z BT Kola Kaňkovský a Petr Pokorný z ACK Stará Ves. V neděli dojel druhý J. Wagner a třetí Jan Kaňkovský z Mapei Kaňkovský. Mastři sváděli souboj se stejným pořadím, když nejlepším byl Jiří Sedláček z SK Jiří Team Ostrava, druhý Luboš Petruš z ACS DRAK Vrbno a třetím Romanem Brandýsem také z Mapei Kaňkovský. Nejrychlejší ženou byla Romana Daněčková z Mapei Kaňkovský.

Nejdelší závody byly rozdílné jak v pořadí, tak i v taktickém pojetí. V sobotu jezdila početnější skupina, ve které se pořadí míchalo a až do posledního kola nebylo o vítězi rozhodnuto. Tím se nakonec stal domácí junior Matouš Hynek závodící za SKC Prostějov. Druhý dojel Bronislav Mayer z SK Prima Polička a třetím Břetislav Rohel jezdící za BikeStyle.cz. V neděli na blátě odjel hned od prvního kola Karel Nepraš z ACK Stará Ves a vítězství zkušeně ohlídal. Druhý byl Jiří Daněk z ČS Specialized a třetí Bronislav Mayer, který se usadil v čele celkového pořadí Oderského poháru 2013. Nejlepším M30 byl Petr Březina CykloTeamu Kolárna, který směle drží krok s těmi nejlepšími a teprve ke konci trochu ztrácí. V M40 se na špici díval s povzdálí Vlastik Mlynář z ACS DRAK Vrbno. Juniorskou kategorii v neděli vyhrál Václav Prejda z SK Jiří Teamu Ostrava.

Poslední závod se pojede v Krnově v sobotu 30.11., kde také posléze proběhne celkové vyhlášení nejlepších letošního Oderského poháru. Prozatím je na tom nejlépe Bronislav Mayer, následován Petrem Hamplem, který ale ukončil krosovou sezonu a tak bude nejspíš přeskočen. Za ním jsou nachystaní Václav Prejda, Vojtěch Kmínek, Petr Březina a Vlastik Mlynář. Zdánlivě nejdál je Jakub Wagner, ale tím, že nestartoval na dvou závodech, může být jeho skok největší, pokud bude „normálně“ bodovat. A tak, i když bylo asi nejméně závodů v historii OP, závěrečný závod slibuje slušnou zápletku a rozuzlení pořadí.