TOI TOI Cup 11 Milovice – výsledky, reportáž, rozhovory a fotky / autor: Martin Bali-Jenčík cyklokros.cz

Poslední TOI TOI Cup pro mládežnické kategorie a ženy před mistrovstvím České republiky v Lounech vyhráli: žák Jan Gavenda (TJ Cykloprag), kadetka Jana Czeczinkarová, kadet Lukáš Kunt (oba Remerx Merida Team Kolín), žena Martina Mikulášková (TJ Stadion Louny) a junior Karel Pokorný (Johnson Controls AŠ Mladá Boleslav). Vložený závod mužů ovládl Martin Bína (ČEZ CT Tábor) před Vojtěchem Niplem (Focus Cycling Znojmo) a Michaelem Borošem (ČEZ CT Tábor). Všichni vítězové vedou v průběžném hodnocení poháru.

Město Milovice je známé především tím, že nedílnou součástí jeho historie je vznik vojenského újezdu Mladá v roce 1904, ve kterém působily tyto armády- rakouskouherská, československá, německá a sovětská. Po roce 1968 tam žilo až sto tisíc sovětských vojáků a jejich rodinných příslušníků. 30. června 1991 odešel z Milovic poslední sovětský voják, vojenský výcvikový prostor byl zrušen v roce 1995. V srpnu roku 1996 byla započata revitalizace bývalého vojenského výcvikového prostoru.

Za její součást je možné považovat i novou cyklokrosovou tradici, která požívá velké podpory města včetně starosty Lukáše Pilce.

Do středočeských Milovic zavítala nejvyšší česká cyklokrosová soutěž poprvé, a nutno říci, že závodní okruh byl připraven, jako by se tam měl konat světový pohár.

„Bylo s tím hodně práce, vytyčovali jsme ji ve dvou od neděle do středy. Z účasti lidí jako je Martin Bína máme velkou radost, je to pro nás čest,“ sdělil nám Richard Němec, ředitel závodu. Za organizací jedenáctého podniku TOI TOI Cupu stojí dále jeho otec Jaroslav, předseda sdružení Cyklokros Milovice o.s.

„Spíš než Štěpánku připomíná Borek,“ charakterizoval trať v lesoparku Mladá Boleslavák Jirka Polnický. (Park Štěpánka je dějiště spousty cyklokrosových závodů v Mladé Boleslavi včetně mistrovství České republiky a lesopark Borek zase hostil mistrovství světa 1987 a nyní je to tréninkový prostor nejen mladoboleslavských cyklokrosařů.)

Stručná reportáž ze závodů „reprezentačních“ kategorií
V juniorech chyběl vítěz z Holých Vrchů Adam Ťoupalík (ČEZ CT Tábor), který dal přednost přípravě na světový pohár v Koksijde. Od začátku dnes neponechal nic náhodě Karel Pokorný (Johnson Controls AŠ Mladá Boleslav) a zvítězil stylem start-cíl. Za ním jezdil s půlminutovou ztrátou Jan Vastl (ČS Specialized MTB Team). Krásný souboj o třetí místo svedla dvojice Karel Svrčina (SK Jiří Team Ostrava) a Martin Dejmek (ČEZ CT Tábor). Ostravský závodník nakonec svého o rok mladšího soupeře udolal v posledním kole.

V ženách triumfovala Martina Mikulášková (TJ Stadion Louny), na dalších dvou příčkách bylo stejné pořadí jako na Holých Vrších, tedy druhá skončila Karla Štěpánová (Kona Cycling Point) a třetí Elena Vaníčková (Remerx Merida Team Kolín).

Martina Mikulášková: „Byla jsem na týdenním soustředění na Mallorce a vrátila jsem se včera večer, proto jsem chyběla na Holých Vrších. Najížděla jsem kilometry, protože mi chybí letní silniční sezona, kdy jsem byla hodně nemocná. Snad se podaří načasovat formu do mistrovství republiky. V Lounech se jede na domácí trati a okruh mi připomíná tento.

Před tou Mallorkou jsem byla dost unavená, teď se cítím dobře. Myslím, že by se mnou měla dneska Pavla starosti. Příští sobotu jedu světový pohár v Koksijde a v neděli Superprestige v Gietenu.“

Kategorie elitních mužů a třiadvacítkářů měla velmi pěknou účast řady reprezentantů. Martin Bína prokazoval, že mu Holé Vrchy zase tam moc sil neubraly. Na začátku sice znovu zachyboval, ale během druhého kola se probojoval do čela a jeho tempu záhy nikdo nestačil. Za ním si opět dobře vedli třiadvacítkáři Vojtěch Nipl (Focus Cycling Znojmo) a Michael Boroš (ČEZ CT Tábor). Na stupně vítězů je ještě doplnili Ondřej Bambula (ČEZ CT Tábor) a Jiří Polnický (Whirlpool Author).

Martin Bína: „Nevěděl jsem, co od toho mám očekávat. Trať se mi ale líbila, mám z ní radost. Technické a hravé okruhy mi vyhovují. Člověk musí být neustále spojen s kolem, maximálně soustředěný, protože je to tu samá zatáčka. Zase na druhou stranu na půlce trati se dá odpočívat, ale vzadu jsou výjezdy, kde to sakra bolí.“

TOI TOI Cup pro mládežnické kategorie a ženy vyvrcholí mistrovstvím České republiky 8. prosince v Lounech, kde se zároveň uskuteční sedmý díl série pro muže elite a pod dvacet tři let.