Nejlepšího výsledky na ME dosáhla juniorka Novotná, skončila devátá

Česká reprezentace odjíždí z mistrovství Evropy v italské Silvelle bez medaile. Nejlepšího výsledku dosáhla překvapivě juniorka Aneta Novotná, která se jako jediná prosadila do první desítky, když vybojovala deváté místo.

Právě premiérová kategorie juniorek přinesla Čechům nejlepší výsledek. Zasloužila se o ni juniorka Aneta Novotná, která skončila devátá. Přitom závody této věkové kategorie se jezdí ve světě ojediněle, u nás závodí juniorky společně s kategorií ženy U23 a ženy Elite.

Druhou listopadovou neděli je na programu cyklokrosové mistrovství Evropy v italské Silvelle. Do bojů o medaile zasáhne v šesti věkových kategoriích dvacet českých reprezentantů.

Dějiště evropského šampionátu italské Silvelle hlásí po ránu 3 stupně Celsia, je jasno a vlhko. Jako první vyrazí už v 9 hodin do terénu juniorky, pro které to bude na vrcholné akci premiéra. „Pořadatelé rozšířili na některých místech trať, aby byla především pro mladší věkové kategorie propustnější,“ prozradil novinku reprezentační kouč Petr Dlask

Juniorky (36 startujících): 1. Puck Pieterse (Niz.) 37:34, 2. Olivia Onesti (Fra.) +0:28, 3. Shirin van Anrooij (Niz.) +0:44,…9. Aneta Novotná +4:02, 23. Karolína Bedrníková +7:33, 29. Kristýna Zemanová +9:40.

Historicky první mistryní Evropy se stala zaslouženě Nizozemka Puck Pieterse, která zvítězila stylem start-cíl. Svůj náskok od prvních metrů postupně navyšovala a suverénně si dojela pro titul. V závodě dominovaly Nizozemky, když v první osmičce dojely hned čtyři reprezentantky „tulipánů“.

Nejlepší Češkou se stala devátá Aneta Novotná, která ztratila na vítězku přes čtyři minuty.

Junioři (68 startujících): 1. Thibau Nys 41:10, 2. Jente Michels (oba Belg.) +9, 3. Dario Lillo (Švýc.) +1:10, 4. Jetze van Campenhout +1:26, 5. Lennert Belmans (oba Belgie) +1:30,…13. Jan Zatloukal +3:00, 22. Matyas Kopecký +4:11, 27. Pavel Bittner +5:10, 33. Matyáš Fiala +5:52, 35. David Šulc 6:38, 44. Pavel Jindřich 8:12.

Kategorii juniorů ovládli Belgičané, hned čtyři skončili mezi první pětkou. Mezi ně se dokázal vklínit pouze Švýcar Dario Lillo, který vybojoval bronz.

Nadějně rozjetý závod skončil pro nejlepšího Čecha Jana Zatloukala zklamáním. Ještě v průběhu prvního okruhů jezdil čtvrtý, pak se ale začal postupně propadat dozadu. Po celý závod jezdil v první patnáctce, nakonec vydřel třinácté místo.

U23 ženy (27 startujících): 1. Ceylin Del Carmen Alvarado (Niz.) 46:23, 2. Anna Kay (V. Brit.) +12, 3. Marion Norbert Riberolle (Fran.) +1:02, 4. Inge van der Heijden (Niz.) +1:31, 5. Manon Bakker (Niz.) +1:35, 12. Tereza Vaníčková +6:08, 17. Tereza Švihálková +9:57, 23. Elizabeth Ungermanová – 1 kolo.

Favorizovaná Nizozemka Ceylin Del Carmen Alvarado nezaváhala a obhájila loňský titul mistryně Evropy. Po celý závod ji ale dlouho vzdorovala Britka Anna Kay, která odpadla až v posledním kole, ztratila 12 vteřin a nakonec si dojela pro stříbrnou medaili. Bronz vybojovala Francouzka Marion Norbert Riberolle, na loni stříbrnou Nizozemku Inge van der Heijden zbylo pouze čtvrté místo.

Nejlepší z našich dojela dvanáctá Tereza Vaníčková, která ztratila na vítězku 6:08 minuty.

U23 muži (47 startujících): 1. Mickael Crispin (Fran.) 46:47, 2. Timo Kielich (Bel.) +8, 3. Antoine Benoist (Fran.) +9, 4. Toon Vandebosch (Bel.) +26, 5. Tim van Dijke (Niz.) +42,…18. Josef Jelínek +2:38, 19. Tomáš Kopecký 2:47, 28. Jakub Říman +4:26, 41. Šimon Vaníček +8:50.

V kategorii U23 to byl napínavý a dramatický souboj mezi Francouzi a Belgičany až do posledních metrů, ve kterém se nakonec radovali reprezentanti galského kohouta. Nejvíce sil měl Mickael Crispin, v duelu o stříbro uspěl Belgičan Timo Kielich před Franouzem Antoine Benoistem.

Nejlepší z našich se vešli do druhé desítky - Josef Jelínek skončil osmnáctý a těsně za ním dojel Tomáš Kopecký.

Ženy (25 startujících): 1. Yara Kastelijn (Niz.) 41:05, 2. Eva Lechner (Ita.) +12, 3. Annemarie Worst (Niz.) +26, 4. Maud Kaptheijns (Niz.) +1:09, 5. Laura Verdonschot (Bel.) +1:16, 6. Sanne Cant (Bel.) +1:23, 7. Alice Maria Arzuffi (Ita.) +1:23,...23. Nikola Bajgerová +6:14.

Kategorii žen dominovaly Nizozemky, když mezi prvními čtyřmi dojely tři. Novopečenou mistryní Evropy se stala suverénním způsobem Nizozemka Yara Kastelijn, která zvítězila stylem start-cíl. Druhé místo a stříbrnou medaili získala domácí Italka Eva Lechner, pro bronz si dojela loňská evropská šampionka Nizozemka Annemarie Worst.

Jediná Češka na startu Nikola Bajgerová skončila se ztrátou 6:14 minut na vítězku téměř na chvostu startovního pole třiadvacátá.

Muži (30 startujících): 1. Mathieu van der Poel (Niz.) 58:22, 2. Eli Iserbyt +3, 3. Laurens Sweeck +20, 4. Michael Vanthourenhout (všichni Bel.) +24, 5. Lars van der Haar (Niz.) +25, 6. Quinten Hermans +38, 7. Toon Aerts (oba Bel.) +1:01, 8. Thomas Pidcock (V. Brit.) +1:10, 9. Felipe Orts Lloret (Špa.) +1:22, 10. Tim Merlier (Bel.) +1:42,...19. Michael Boroš +5:28, 20. Jan Nesvadba +5:51, 23. Tomáš Paprstka 6:29.

Armáda Belgičanů se rozhodla hned po startu znepříjemnit mistru světa Mathieu van der Poelovi cestu za obhajobou evropského šampiona. A to se jim dařilo až do poloviny závodu, kdy fenomenální létající Holanďan zapnul obávané turbo a pokusil se nastoupit. Jeho tempo ale akceptovala pouze dvojice Michael Vanthourenhout a Eli Iserbyt. Jenže v předposledním okruhu se dokázali na čelo dotáhnout další tři Belgičané - Quinten Hermans, Toon Aerts a Laurens Sweeck a Nizozemec van der Haar. Nakonec se rozhodlo až v posledním kole. Mathieu van der Poel uštval všechny Belgičany, vypracoval si mírný náskok, který si přivezl až do cíle a připsal si zlatý hattrick. Belgičanům zůstaly jen zbývající kovy – stříbrný dojel Eli Iserbyt a bronzový skončil Laurens Sweeck.

Naši nejlepší dojeli s velkou ztrátou na konci druhé desítky – devatenáctý Michael Boroš a těsně za ním Jan Nesvadba.

Nominace reprezentantů na ME v Silvelle

Junioři: Jan Zatloukal, Matyas Kopecký, David Šulc, Matyáš Fiala, Pavel Bittner, Pavel Jindřich

Juniorky: Karolína Bedrníková, Aneta Novotná, Kristýna Zemanová

U23 muži: Josef Jelínek, Jakub Říman, Tomáš Kopecký, Šimon Vaníček

U23 ženy: Tereza Švihálková, Elizabeth Ungermanová, Tereza Vaníčková

Ženy: Nikola Bajgerová

Muži: Michael Boroš, Jan Nesvadba, Tomáš Paprstka

Zdroj: cyklokros.cz