Za vydatného deště se radoval Belgičan Braam Merlier, nejleší z Čechů byl druhý Tomáš Paprstka !

Za trvalého a vydatného deště se v sobotu uskutečnil druhý závod letošního ročníku Toi Toi Cupu v Hlinsku. Závody mužů a žen kategorie Elite ovládli zahraniční jezdci – Belgičan Braam Merlier a Nizozemka Buff Hoeko.

„Takové podmínky jsem ještě v Čechách nezažil,“ kroutil hlavou předseda cyklokrosové komise Petr Balogh. „Sice nebyla taková zima, ale pršelo prakticky celý den. Pro cyklokrosaře nejmladších kategorií to bylo hodně náročné,“ dodal.

Náročná promočená trať vyhovovala spíše bikerům, takže o dramatické a napínavé okamžiky nebyla nouze.

Závod kategorie mužů ovlivnily defekty, ty převážně potkaly táborské jezdce. Prvními dvěma ze sedmi okruhů vévodil Jan Nesvadba, který vedl s náskokem sedmi vteřin. Po prvním defektu se ještě stačil do čela vrátit. Jenže druhý defekt ho psychicky zlomil a nakonec skončil šestý. Jeho oddílový kolega z ČEZ Cyklo teamu Tábor Michael Boroš ho v pátém kole dočasně vystřídal na čele. Ale z pozice lídra se radoval krátce. Hned v následujícím okruhu ho potkal podobný osud a nakonec dojel pro čtvré místo.

S nabídnutou šancí se pak snadno vypořádal Belgičan Braam Merlier, který se v předposledním kole usadil na čele závodu a pak už před sebe nikoho nepustil. Velmi dobře si počínal kolínský Tomáš Paprstka, který skončil druhý a stal se nejlepším Čechem. Příjemným překvapením je třetí místo Poláka Bartosze Miklera.

Proti úvodnímu závodu v Mladé Boleslavi si polepšil i Adam Ťoupalík, když obsadil páté místo. I jeho mladší bratr Jakub dal o sobě vědět. I když startoval až z poslední řady a musel se postupně prokousávat dopředu, tak skončil jako „prvoročák“ v kategorii třiadvacítkářů za nejlepším Jelínkem druhý a celkově jedenáctý.

Muži (38 startujících): 1. Braam Merlier (Belg.) 56:21, 2. Tomáš Paprstka (Expres CZ-Tufo Kolín) -17, 3. Bartosz Mikler (Pol.) -26, 4. Michael Boroš (ČEZ Tábor) -49, 5. Adam Ťoupalík (Sauerland NRW) -56, 6. Jan Nesvadba (ČEZ Tábor) -1:01.

Průběžné pořadí (po 2 z 7 závodů): 1. Boroš 96, 2. Merlier 95, 3. Paprstka 92.

Tomáš Paprstka: „Jsem spokojen. V úvodu to tak dobře nevypadalo, ale v závěru se mi to rozjelo a jak soupeři padali, tak jsem si začal myslet, že bych mohl na bedně skončit. Na stupně jsem myslel a počítal již před startem, soupeři jsou letos hratelní všichni. Škoda, že Merlier mi ujel a jak měl náskok tak to již nešlo. Těším se na příští týden, Holé Vrchy je jeden z mých oblíbených okruhů."

O vítězství Nizozemky Hoeke rozhodl až poslední výběh

Dlouho to vypadalo na jasnou záležitost Pavly Havlíkové, která si hned v úvodu vypracovala drobný náskok. Jenže ve třetím ze čtyř okruhů se na ni dotáhla Nizozemka Geerte Hoeke, která svoji největší konkurentku už před sebe nepustila. Rozhodnutí přinesl až výběh v posledním kole v lesíku nad depem. Nizozemka v něm byla silnější a obhájkyni celkového prvenství z minulé sezony Havlíkové se smazat malou ztrátu již nepodařilo.

Největším a příjemným překvapením sobotního závodu byla Tereza Švihálková z ČEZ Cyklo Team Tábor, která se dlouho držela vedoucího tandemu. Třetím místem vybojovala své nejlepší umístění v prestižním domácím seriálu.

Skvělý závod zajela i juniorka Aneta Novotná z celku Adastra Cycling Team, která ztratila na pozdější vítězku necelou minutu. Do elitní desítky se vešly i další juniorky - osmá Kristýna Zemanová (IVAR CS - Author Team) a desátá Karolína Bedrníková (Expres CZ - Tufo Team Kolín).

Ženy (33 startujících): 1. Geerte Hoeke (Niz.) 38:14, 2. Pavla Havlíková (Kooperativa Jablonec nad Nisou) -8, 3. Tereza Švihálková (ČEZ Tábor) -28, 4. Tereza Vaníčková (Ivar CS-Author) -43, 5. Kamila Janů (ČEZ Tábor) -46, 6. Aneta Novotná (Adastra) -54.

Průběžné pořadí (po 2 z 7 závodů): 1. Hoeke 99, 2. Vaníčková 91, 3. Bajgerová (Dukla Praha) 85

Pavla Havlíková: „Nejelo se mi úplně nejlépe, chyběl mi tah v rovinách. Ve výjezdech jsem byla asi trochu silnější, ale s druhým místem jsem určitě spokojená. Především závod byl atraktivní a nebyl rozhodnout do poslední chvíle a to se muselo líbit divákům."

Přesvědčivé a pohodové vítězství Zatloukala

Krátce po startu závodu juniorů udávala tempo trojice favoritů Šulc, Fiala a Zatloukal, s menší ztrátou pak následovala dvojice Bittner a Jindřich. Ve třetím z pěti okruhů se pak na čele osamostatnil mistr republiky Zatloukal a připsal si přesvědčivé a pohodové vítězství. S půlminutovou ztrátou dorazil do cíle Fiala, dalších deset vteřin zaostal bronzový Šulc.

V terénu se letos poprvé představil silničář Bittner, který startoval z poslední řady. Ve třetím kole dokonce dokázal zajet nejrychlejší čas. Stíhací jízda ho stála příliš mnoho sil, které mu pak v závěru chyběly.

Junioři (27 startujících): 1. Jan Zatloukal (Nutrend Specialized Racing) 41:15, 2. Matyáš Fiala (ČEZ Cyklo Team Tábor) +32, 3. David Šulc (IVAR CS - Author Team) +40, 4. Pavel Jindřich (TJ Stadion Louny) +1:05, 5. Pavel Bittner (Mapei Merida Kaňkovský) +1:14, 6. Marco Brenner (Něm.) +1:37.

Průběžné pořadí (po 2 z 7 závodů): 1. Zatloukal 99, 2. Šulc 94, 3. Fiala 91, 4. Jindřich 91, 5. Žvak (Expres CZ - TUFO Team Kolín) 84, 6. Stránský (IVAR CS - Author Team) 76.

Kategoriím kadetek a kadetů vévodí Hladíková a Jech

Ve zbývajících mládežnických kategoriích zvítězili kadetka Kateřina Hladíková, žák Kryštof Bažant a kadet Filip Jech. Pro Kateřinu Hladíkovou a Filipa Jecha to byla už druhá přesvědčivá výhra, oba také vedou v průběžném pořadí. Po dvou závodech kategorie žáků je v čele průběžného pořadí Kryštof Král, druhý Kryštof Bažant ztrácí bod.

Zdroj: cyklokros.cz